Dzisiaj jest: 8 maja 2021

Noc Bibliotek 2020

Noc Bibliotek to ogólnopolska Akcja, która od 6 lat w niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych przestrzeni.
W Gminnej Bibliotece Publicznej w Dziemianach Noc, a właściwie Wieczór zorganizował Teatr BiSzkoPT – Biblioteczno-szkolny Powszechny Teatr, którego członkami jest młodzież od 13-18 roku. Ze względu na wprowadzenie w naszym powiecie czerwonej strefy od 10 października, akcja odbyła się w piątek wieczorem. Młodzież bardzo ubolewała, że to nie jest prawdziwa Noc, taka jak w zeszłym roku…i o 22.00 trudno było się rozstać. Jak wiemy, październik to miesiąc bibliotek szkolnych, a my wspieramy szkolna bibliotekę w ZKiW w Dziemianach i chcieliśmy zachęcić szczególnie młodych ludzi do czytania.
Klimat na czytanie nasz baner
Po zdezynfekowaniu, zebraniu zgód, radosnym i bardzo gwarnym powitaniu, gorącym posiłku ze słodkim deserem, skupiliśmy się na motcie działania- Klimat na czytanie. Nagraliśmy filmik promocyjny i hasło: Kto czyta, żyje podwójnie.
Druga część naszego spotkania odbyła się po sąsiedzku- na sali gościnnego Ośrodka Kultury. Działo się z zastosowaniem metod pedagogiki teatru, dramy- kalambury do cytatów o czytaniu, improwizacje, etiudy- wiersze dla dzieci, np. „Pan kotek był chory” czy ” Na straganie”, a na końcu odegranie na scenie fragmentów sztuki na podstawie „Kopciuszka” – „Kopciuszkowo, znaczy zdrowo”.
Przed pożegnaniem młodzież otrzymała informacje o działaniach w ramach Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek.
Klimat na czytanie i ekologiczne podejście do swojego otoczenia będzie trwał. Będziemy go pielęgnować i rozwijać :) A o wartości spotkania niech zaświadczą słowa jednej z uczestniczek: „Noc Bibliotek jak najbardziej spełniła moje oczekiwania. Najbardziej podobały mi się kalambury, a w przyszłym roku liczę na to że potrwa ona jak najdłużej. ”

Noc Bibliotek 2
zakończenie3